2016 May Competition

 

Sub-Junior Division 2
Teams 1,2, & 3

 

Figure March

1st - Innovation 1 - 81pts
2nd - Gawler 1 - 78pts
3rd - Innovation 2 - 74pts
HM - Gleneliz 1 - 71pts

 

Rods
1st - Gleneliz 1 - 77pts
2nd - Gawler 1 - 76pts
3rd - Innovation 1 - 75.5pts
HM - Innovation 2 - 75

 

Character Folk
1st - Innovation 2 - 77.5pts
2nd - Innovation 1 - 77pts
3rd - Gawler 1 - 76pts
HM - Gleneliz 1 - 74pts

 

Senior Division 4
Team 1

 

Figure March

1st - Happy Valley - 80pts
2nd -Waratah - 79pts
3rd - Para Vista - 78pts

 

Club Swinging
1st - Happy Valley - 80pts
2nd - Waratah -76pts
3rd - Para Vista - 70pts

Dance Arrangement
1st  - Waratah - 79pts
2nd - Para Vista - 78pts
3rd - Happy Valley - 59pts

 

Sub Junior Division 3

Team 1

 

Figure March

1st - Acacia - 85pts
2nd - Burnside - 79pts
3rd - Clovelly - 76pts

 

Rods

1st - Burnside - 85pts
2nd - Acacia - 83pts

3rd - Golden Heights - 82pts

 

Character Folk

1st - Golden Heights - 78.5pts
2nd - Clovelly - 78.25pts

3rd - Burnside - 78pts

 

Senior Championship

Teams 1 & 2

 

Figure March

1st - Marden - 91pts
2nd - Burnside - 88pts
3rd - Innovation 87pts

 

Club Swinging

1st - Marden - 91pts

2nd - Innovation - 88pts

3rd - Burnside - 87.5pts

 

Dance Arrangement

1st - Marden - 94pts

2nd - Plympton Halifax - 88pts

3rd - Del Sante Gardens - 87pts

 

Sub-Junior Division 1
Teams 2 & 3

Figure March

1st- Brighton 2 - 78pts
2nd - Plympton Halifax 2 - 76pts
3rd - Seacliff 2 - 75pts

Rods
1st - Brighton 2 - 76pts
2nd - Plympton Halifax 2 - 75pts
3rd - Plympton Halifax 3 - 74.5pts

Character Folk
1st - Brighton 2 - 76pts
2nd - Seacliff 2 - 75pts
3rd - Plympton Halifax - 74.5pts

 

Intermediate Division 2 - Team 1
 

Free Exercises
1st - Seacliff - 79 pts
2nd - Northern Districts - 78.5pts
3rd - Seaview - 78pts

 

Rods
1st - Seacliff - 81pts
2nd - Northern Districts - 80pts
3rd - Carisbrook - 79pts

Rhytmical Aesthetic
1st - Happy Valley - 80pts
2nd - Carisbrook - 78pts
3rd - Gleneliz - 77pts
 

Thursday 12/5/16
Sub-Junior Champ
Teams 2

Figure Marcvh
1st - Reynella Braeview - 79pts
2nd - Ridgehaven - 78pts
3rd - AVV Millenium - 75pts

Rods
1st - Reynella Braeview - 81pts
2nd - Ridgehaven - 80pts
3rd - AVV Millenium - 79pts

 

Character Folk
1st -Ridgehaven - 80pts
2nd - Reynella Braeview - 78pts
3rd - Marden - 76pts

 

Senior Division 1

 

Figure March
1st - AVV Millennium - 86pts
2nd - Reynella Braeivew - 85pts
3rd - Clovelly - 83.5pts

 

Clubs Swinging
1st - AVV Millenium - 87pts
2nd - Reynella Braeivew - 84pts
3rd - Seaton - 81 pts

 

Dance Arrangement

1st - Reynella Braeview - 91pts
2nd - AVV Millenium - 86pts
3rd - Clovelly - 83pts

 

Friday 13th May
Sub-Junior Division 1

 

Figure March

1st - Seacliff - 79pts
2nd - Brighton - 76pts
3rd - Highbury - 75pts

 

Rods
1st - Brighton - 79pts
2nd - Plympton Halifax - 77pts
3rd - Seacliff - 75pts

Character Folk
1st - Jem - 76pts
2nd - Brighton - 75pts
3rd - Seacliff - 74pts
 

Intermediate Division 3 & 4
 

Free Exercises
1st - Murray Bridge - 76.5pts
2nd - Jem - 76pts
3rd - Acacia - 74pts

 

Rods
1st - Jem - 79pts
2nd - Acacia - 76pts
3rd - Murray Bridge - 75.5pts

Rhythmical Aesthetic
1st - Acacia - 78pts
2nd - Jem - 77pts
3rd - Cherum - 74.5pts

 

Sub Junior Championship teams 3, 4 & 5

Figure March

 

1st - Ridgehaven 3 - 78pts
2nd - Reynella Braeview 3 - 76pts
3rd - Reynella Braeview 4 - 75pts

 

Rods

 

1st - Reynella Braeview 3 - 79pts
2nd - Reynella Braeview 4 - 75pts
3rd - Ridgehaven 3 - 74.5pts

 

Character Folk

 

1st - Reynella Braeview 3 - 79pts
2nd - Ridgehaven 3 - 76pts
3rd - Seaton 3 - 75pts

 

Senior Division 3

Figure March

 

1st - Acacia - 83.5pts
2nd - Largs North - 83pts
3rd - Northern Districts - 82pts
 

Clubs

 

1st - Aurora - 84pts
2nd - Northern Districts - 82pts
3rd - Seaview - 81pts

 

Dance Arrangement

 

1st - Largs North - 83pts
2nd - Golden Heights - 83pts
3rd - Aurora - 81pts

 

Sub-Junior Division 4
Teams 1
 

Figure March
1st - Windsor - 70.5pts
2nd - Payton - 70pts
3rd - Cherum - 69pts
HM - Murray Bridge - 66pts

 

Rods
1st - Windsor - 70pts
2nd - Payton - 67.5pts
3rd - Murray Bridge - 66.5pts
HM - Cherum - 65pts

Character Folk
1st - Windsor - 74.5pts
2nd - Payton - 70.5pts
3rd - Murray Bridge
4th - Cherum

Intermediate Championship Teams 1 & 2

 

Free Exercises
1st - Marden - 86.5pts
2nd - Del Sante Gardens - 85.5
3rd - AVV Millennium - 84pts

Rods
1st - Marden - 88.5pts
2nd - Highbury - 86.5pts
3rd - Burnside - 85.5pts

Rhytmical Aesthetic
1st - Mardhen - 89pts
2nd - Highbury - 87pts
3rd - AVV Millennium - 86.5pts

 

 

Wednesday 18 May
Sub-Junior Div 3 Teams 2 & 3

Figure March
1st - Acacia 2 - 64pts
2nd - Northern Districts 3 - 63pts
3rd - Northern Districts 2 - 62pts

Rods
1st - Burnside 2 - 72pts
2nd - Northern Districts 2 - 65pts
3rd - Acacia 2 - 64.5pts
HM - Northern Districts - 64pts

 Character Folk
1st - Acacia 2 - 68.5pts
2nd - Northern Districts 2 - 68pts
3rd - Northern Districts 3 - 65pts

Intermediate Division 1 - Teams 1 & 2
 

Free Exercises
1st - Innovation 1 - 89pts
2nd - Innovation 2 - 84pts
3rd - Reynella Braeview 1 - 83pts

Rods
1st - Innovation 1 - 85pts
2nd - Reynella Braeview 1 - 80pts
3rd - Innovation 2 - 78pts

Rythmical Aesthetic
1st - Innovation 1 - 89pts
2nd - Reynella Braeview 1 - 78pts
3rd - Gawler 1 - 77pts

Thursday 19th May
Sub-Junior Champ Teams 1

Figure March

1st- Marden - 82pts
2nd - AVV Millennium - 79pts
3rd - Ridgehaven - 78pts

 

Rods
1st - Marden - 84pts
2nd - Reynella Braeview - 82pts
3rd - Ridgehaven - 79pts

Character Folk
1st - Marden - 83pts
2nd - Ridgehaven - 80pts
3rd - Reynella Braeview - 79pts

 Senior Division 2
 

Figure March
1st - Brighton - 84pts
2nd - Gawler - 83pts
3rd - Windsor - 81pts
HM - Gleneliz -80pts
 

Club Swinging
1st - Brighton -84pts
2nd - Gawler - 82pts
3rd - Windsor - 80pts
HM - Gleneliz - 76pts

Dance Arrangement
1st - Gleneliz - 83pts
2nd - Gawler - 81pts
3rd - Brighton - 79pts
HM - Windsor - 77pts


Friday 20th May
Sub-Junior Division 5 - Teams 1, 2,3

Figure March

1st - Aurora - 81pts
2nd - Seaford 1 - 77pts
3rd - Seaford 2 - 75pts
HM - Waratah - 73pts

Rods
1st - Seaford 2 - 76pts
2nd - Seaford 1 - 73pts
3rd - Aurora - 71pts
HM - Waratah & Seaview - 70pts

Character Folk
1st - Aurora - 79pts
2nd - Seaford 2 - 78pts
3rd - Jayde - 75pts

HM - Seaford 1 - 74pts

Monday 23rd May 2016
Junior Division 1 - Teams 1,2,& 3

Free Exercises
1st - AVV Millennium 1 - 83pts
2nd - Clovelly 1 - 82pts
3rd - Plympton Halifax - 79pts
HM - Gleneliz - 76pts

Club Swinging
1st - AVV Millennium 1 - 78pts
2nd - Clovelly - 75.5pts
3rd - Highbury - 76pts
HM - Plympton Halifax - 75pts

Aesthetic
1st - AVV Millennium - 81pts
2nd - Clovelly - 80pts
3rd - Plympton Halifax - 79pts
HM - Gleneliz - 73pts

Tuesday 24th May 2016
Junior Champ - Teams 1, 2

 

Free Exercises
1st - Marden 1 - 88.5pts
2nd - Burnside 1 - 86pts
3rd - Ridgehaven 1- 84pts
HM - Reynella Braeview 1 - 83.5pts

Club Swinging
1st - Marden 1 - 85pts
2nd - Ridgehaven 1 - 83pts
3rd - Reynella Braeview - 1 83.5pts
HM - Burnside 1 - 81.5pts

Aesthetic
1st - Marden 1- 87.5pts
2nd - Burnside 1  - 85.5pts
3rd - Reynella Braeview 1  - 84pts
HM - Seaton 1 - 81pts

Wednesday 25th May 2016
Junior Division 2 Teams 1 & 2

Free Exercises

1st - Jem 1 - 86pts
2nd - Jem 2 - 79pts
3rd - Seacliff 1 - 78pts
HM - Gawler 1- 77.5pts

 Club Swinging
1st - Jem 1 - 80pts
2nd - Gawler 1  - 78pts
3rd - Seacliff 1 - 76pts
HM - Carisbrook 1 - 74pts

 Aesthetic
1st - Jem 1 - 85pts
2nd - Gawler 1 - 81pts
3rd - Seacliff 1 - 80pts
HM - Para Vista 1 - 79pts

Thursday 26th May 2016
Junior Division 3


Free Exercises
1st - Innovation 1 - 81.5pts
2nd - Happy Valley - 78pts
3rd - Northern Districts 1 - 75.5pts

Club Swinging
1st - Innovation 1 - 79pts
2nd - Northern Districts 1 - 74pts
3rd - Happy Valley 1 - 73pts

Aesthetic
1st - Innovation 1 - 81.5pts
2nd - Northern Districts 1 - 77pts
3rd - Innovation 2 - 76.5pts

 

 

Important links :

Contact us :

65 Angas Street

ADELAIDE  SA  5000

 

Telephone:

Line 1  (08) 8223 5765

Line 2  (08) 8223 6279

Office Hours - Mon. Wed, Friday - 9.30am - 4.00pm
                       (closed between 12.30pm - 1.00pm)


                       Tues & Thursday - 9.30am - 2.30pm 

Email

Office - admin@calisthenicssa.com.au 

Finance - accounts@calisthencissa.com.au

Team Competitions - teamcomps@calisthenicssa.com.au

National/Darwin Teams- casateams@calisthenicssa.com.au

Graceful/Solo- solocomps@calisthenicssa,com.au

President:  Wayne Morris

Vice President:  Meredith Phillis
Vice President: Paula Dowley
Secretary: Fiona Belton

Treasurer: Peter Wickham
 

Member Protection Officer: 
Sharon Wickham - 0409996602

 

Follow us :

  • Facebook Classic

© 2015 Calisthenics Association of South Australia
The images and text appearing in this website remain the property of the Calisthenics Association of South Australia and may not be reproduced without written consent.

Photos courtesy of Winkipop Media, Steph Devlin Photography