2015 SOLO DUO FINAL RESULTS

 

Thursday 12th November 2015
 

Sub-Junior 10yr Division 3

1st - Kiah Bernhardt -Ridgehaven - 78pts
2nd - Ebony Aldridge - Gleneliz - 77pts
3rd - Jacinta Martin - Ridgehaven - 75pts
HM - Lara Decorso - Jem - 74pts
HC - Madison Craige - Cherum - 71.5pts

Junior 11yrs Solo Divsion 2

 

1st - Liberty Pearson - AVV Millennium - 78pts
2nd - Tiana Sheridan - Plympton Halifax - 77pts
3rd - Chloe Catron - Cherum - 74pts
HM - Natarlia Camens - Innovation - 73pts
HC - Zoe Moyle - Innovation - 72pts

 

Intermediate 14yrs Solo Division 2

1st - Hayley Rowe - Gawler - 83pts
2nd - Tamika Kew - Acacia - 81pts
3rd - Jade Howse -Gleneliz -  79pts
HM - Samantha Wessling - Highbury - 78pts
HC - Megan Aitchison - Reynella Braeview - 77pts

 

Friday 13th November 2015
Sub Junior 9 years Solo Division 3

 

1st - Zarah Zawtkowski - Payton - 81pts
2nd - Abby Patterson - Whydale - 80.5pts
3rd - Shailea Kemp - Reynella Braeview - 80pts
HM - Hannah Groves - Brighton - 79pts
HC - Izabellah Moritz - Reynella Braeview - 78.5pts

 

Junior 12 & 13 years Solo Division 4

 

1st - Mia Bowler - Burnside - 81pts
2nd - Abigail Newbury - Burnside - 80pts
3rd - Courtney Lewis - Brighton - 79pts
HM - Nicola Beyer - Funstar - 78pts
HC - Jessica Lloyd - Brighton - 77pts

 

Senior Solo Division 3

 

1st - Michaela Keast - Burnside - 82pts
2nd - Leah Smolarek - Clovelly - 81.5pts
3rd - Rachel Lee - Clovelly - 81pts
HM - Ali Howell - Burnside - 80.5pts
HC - Jasmine Coppinger - Golden Heights - 80pts

 

Saturday 14th November 2015
Sub Junior 8 years Solo Division 3

 

1st - Sierra Burton - Reynella Braeview - 76pts
2nd - Emily Draper - Northern Districts - 75pts
3rd - Charlotte Mohr - Innovation - 74pts
HM - Alexa Adams - Brighton - 73.5pts
HC - Zahli Bradshaw - Highbury & Bree Herman - Plympton Halifax - 73pts

 

Sub Junior 8 years Solo Division 2

 

1st - Emily Davenport - Del Sante Gardens - 82pts
2nd - Isabelle Stahlhut - Reynella Braeview - 80pts
3rd - Annaliese Jewell - Ridgehaven - 79pts
HM - Dior Margaritis - AVV Millenium - 78.5pts
HC - Charlotte Evans-Altman - Ridgehaven - 78pts

 

Sub Junior 9 years Solo Division 2

 

1st - India Mosman - Reynella Braeview - 80pts
2nd - Makita Pitt - Ridgehaven - 76.5pts
3rd - Akeira-Juliet Whichello - Golden Heights - 76pts
HM - Charlise Munn - Reynella Braeview - 75.5pts
HC - Faith Linke - Ridgehaven - 75pts

 

Sub Junior 9 & 10 years Duo Final 3

 

1st - Bethan y Puglierin & Alana Pink-Ovens - Avv Millennium & Jem - 80pts
2nd - Millie Poole & Mollie Damasi - Acacia - 79pts
3rd - Izabellah Moritz & Leila Payne-Clark - Reynella Braeview - 78.5pts
HM - Kiah Bernhardt & Annaliese Jewell - Ridgehaven - 75pts
HC - Faith Linke & Talisha Judd - Ridgehaven - 74.5pts

 

Sub Junior 9 & 10 years Duo Final 2

 

1st - Ella Maxwell & Poppy Benson - Del Sante Gardens - 80pts
2nd - Charlise Josephs & Chloe Schmidt - Highbury - 79.5pts
3rd - Lara Burgess & Lucy Grosser - Reynella Braeview - 79pts
HM - Molly Duncan & Charlotte Hermsen - Ridgehaven & Marden - 78.5pts
HC - Charlise Munn & India Mosman - Reynella Braeview - 78pts

 

Junior 12 & 13 years Duo Final 2

 

1st - Shai Tarca & Jada Lynn - Acacia - 83pts
2nd - Illandra Fallavollota & Taryn King - Plympton Halifax & Murray Bridge - 82pts
3rd - Elivia Cormack & Lauren McKiggan - Gawler - 80pts
HM - Hayley Reimann & Natasha Phillips - Gawler - 79pts
HC - Jordan Starr & Taylor Simons - Jem - 77pts

 

Masters Solo Final
 

1st - Lisa Barnes - Marden - 90pts
2nd - Ashleigh Hocking - Golden Heights - 81pts
3rd - Jescinta McCulloch - Gleneliz - 80pts

 

Senior Duo Final

 

1st - Taylor Evans & Taylor Rochester - Burnside & Marden - 92pts
2nd - Eliza Jessup & Bianca Eglinton - Del Sante Gardens & Innovation - 90pts
3rd - Billey Galley & Erin Bowden - PLympton Halifax - 86pts
HM - Ali Howell & Caitlin Carroll - Burnside & Plympton Halifax - 85pts
HC - Natasha Ortlepp & Lauren Andrews - Gawler - 84pts

 

Masters Duo Final

 

1st - Melissa Daysh & Lisa Barnes - Del Sante Gardens & Marden - 93pts
2nd - Tracey Emes & Greer Tappert - All Class Masters - 90pts

 

 

Sunday 15th November 2015

 

Congratulations to all the amazing  3 & 4, 5, 6 & 7 year Tinies who performed their Solo routines today.

 

Sub Junior 10 years Solo Division 2

 

1st - Emily Bell - Clovelly - 84pts
2nd - Imogen Nogan - AVV Millennium - 83.5pts
3rd - Emilie Goedecke - Acacia - 82pts
HM - Chloe Kingdon - Reynella Braeview - 81pts
HC - Jordyn Stabler - Seaton - 79.5pts

 

Junior 12 & 13 years Solo Division 3

 

1st - Tara Beyne - Seaton - 85pts
2nd - Georgia Bannister - Marden - 84.5pts
3rd - Ashlee Blackwood - Highbury - 82.5pts
HM - Chelsea Rankine - Seaton - 82pts
HC - Tayla Simons - Jem - 81.5pts

 

 

Intermediate 15 & 16 years solo Division 2

 

1st - Chelsea Carruthers - Brighton - 86pts
2nd - Candace Appleby - Highbury - 85.5pts
3rd - Jessica Mykytyschyn - Highbury - 84.5pts
HM - Brianna Stanley - Highbury - 81pts
HC - Olivia Faulkner - Reynella Braeview - 80.5pts

 

Intermediate 15 & 16 years Duo final

 

1st - Jemma Twelftree & Ruby Roberts - Innovation & Reynella Braeview - 88pts
2nd - Sarah Worsman & Hayley Worsman - Burnside - 87.5pts
3rd - Apryl D'Angelo & Sophie Hamden - Marden - 87pts
HM - Abbey Bullock & Paris Mazzachi - Del Sante Gardens - 86.5pts
HC - Rose Koutroumanidis & Abby Wilkin - Innovation - 86pts
 

Monday 16th November 2015

Sub Junior 8 years Solo Division 1

 

1st - Sayuri Inthang-Austin - Clovelly 88pts
2nd - Amelie Noble - Marden - 85pts
3rd - Chelsea Griffiths - Reynella Braeview - 84pts
Hm - Indiana Stoddard - Jem - 83pts

 

Junior 11 yr Duo Final

 1st - Charlotte Beh & Bella Faulkner - Marden & Reynella - 93pts
2nd - Lily Dowley & Hailee Eglington - Reynella Braeview - 88pts
3rd - Mackenzie van de Water & Hanna Webber - Innovation & Marden - 87pts
HM - Jade Blackwood & Zoe Duncliff - Highbury - 82pts

 

 

Junior 12 & 13 Solo Division 2 Final

1st - Emily Santoro - Burnside - 89pts
2nd - Hannah Haynes - Seaton - 88.5pts
3rd - Jessica Wildy - Burnside - 88pts
HM - Jordan Hallett - Gleneliz - 87.5pts
HC - Tilly Green - Marden - 87pts

 

 

Wednesday 18th November 2015
 

Sub-Junior 9 yrs Division 1 Final

1st - Tiarnah Delaat - Innovation - 85pts
2nd - Chloe Shotten - AVV Millennium - 84pts
3rd - Phoebe Reimann - Gawler - 83.5pts
HM - Mikayla Cureton - Ridgehaven - 83pts
HC - Imogen Cooley - Reynella Braeview - 81.5pts
 

Intermediate 14yrs Duo
 

1st - Tiana Costanzo & Samara Costanzo - AVV Millennium - 86.5pts
2nd - Mariah Cannon & Samantha Hiern - Highbury & Del Sante Gardens - Carly Davey
3rd - Asheligh Banning & Chelsea Baumann - Burnside & Marden - Amy Hofmeyer

 

Senior Division 2 Final

1st - Caitlin Carroll - Plympton Halifax - 88.5pts
2nd - Solandra McCulloch - Gleneliz - 88pts

3rd - Madeleine Wells - Reyenalla Braeview - 87.5pts
HM - Abbey Norman - Marden - 85pts
HC - Emily Sutherland - Burnside - 84pts

 

Thursday 19th November 2015
Sub Junior 10years Solo Division 1

 

1st - Kate McMillan - Ridgehaven - 31pts
2nd - Amelia White - AVV Millennium & Brylee Crabb - Acacia - 22pts
3rd - Lauren Buley - Reynella Braeview - 14pts
HM - Megan Pittaway - Reynella Braeview - 9pts
HC - Georgia Norman - Marden - 8pts

 

Junior 11 years Solo Division 1

 

1st - Madelyn Denton - AVV Millennium - 28pts
2nd - Chelsea Brunings - Highbury - 24pts
3rd - Jacqui Kanaris - Marden - 19pts
HM - Siobhan Connors - Del Sante Gardens - 14pts
HC - Jade Blackwood - Highbury - 13pts

 

Intermediate 14years Solo  Division 1

 

1st - Marlee-Rose England - Marden - 30pts
2nd - Mariah Cannon - Highbury - 26pts
3rd - Amelia Tripodi - Marden - Renee Mayo
HM - Isabella Treloar - Burnside - 18pts
Caitlin Cairns - Highbury - 9pts

 

Friday 20th November 2015
Junior 12 & 13 years Solo Division 1

 

1st - Jacynta Alomes - Reynella Braeview - 36pts
2nd - Keely Benwell - Marden - 30pts
3rd - Talia Degnan - Marden - 14pts
HM - Eliana Fitzgerald - Plympton Halifax - 12pts
HC - Danielle Mower - AVV Millennium - 8pts

 

Intermediate 15 & 15 years Solo Division 1

 

1st - Kieanna Brummelhuis - Clovelly - 32pts
2nd - Karolina Kocimska - Highbury - 26pts
3rd - Brooklyn Kennedy - Del Sante Gardens - 17pts
HM - Alexia Raslan - Del Sante Gardens - 12pts
HC - Tanika Murphy - Marden - Talia Horton

 

Senior Solo Division 1

 

1st - Emily D'Occhio - Burnside - 42pts
2nd - Paige Dineen - Innovation - 20pts
3rd - Kellee Hards - Innovation - 12pts
HM - Taylor Rochester - Marden - 10pts
HC - Sarah Schwarz - Clovelly - 9pts

 

Saturday 21st November 2015

Sub Junior 8 years Solo Championship Final

 

1st - Aleisha Burrows - Burnside - 20pts
2nd - Ayanna Burgan-Minniecon - Marden - 17pts
3rd - Alice Inat - Marden - 15pts
HM - Tianna Kennedy - Reynella Braeview, Alexa Koutroumanidis - Innovation & Maddison Webber - Marden - 12pts
HC - Natalie Decorso - Jem - 10pts

 

Sub Junior 9 years Solo Championship Final

 

1st - Jessie Benwell - Marden - 30pts
2nd - Alyssa Millard - Reynella Braeivew - 28pts
3rd - Chloe Chandler - Marden - 26pts
HM - Emily Higgins - Reynella Braeview - 10pts
HC - Samara Dixon - Marden - 9pts

Sub-Junior 10yr Championship Final

1st - Charli Horn - AVV Millennium - 42pts
2nd - Lily Dowley - Reynella Braeview - 17pts
3rd - Mia Hocking - Marden - 16pts
HM - Molly Martin - Burnside - 9pts
HC - Haylee-Ann Coonan - Marden - 8pts

 

Junior 11 years Solo Championship Final

 

1st - Amelia Tyler - Marden - 42pts
2nd - Bella Faulkner - Reynella Braeview - 22 pts
3rd - Charlotte Beh - Marden - 18pts
HM - Mackenzie van de Water - Innovation & Hailee Eglinton - Reynella Braeview - 11pts

 

Junior 12 & 13 years Solo Championship Final

 

1st - Taylor Aaron - Ridgehaven - 36pts
2nd - Zoe Koutroumanidis - Innovation & Pgoebe Walsh - Marden -20pts
3rd - Hayley Worsman - Burnside - 16pts
HM - Shania McEachran - Innovation - 10pts
HC - Chelsea Kennedy & Millie Johnson - Del Sante Gardens - 4pts

 

Intermediate 14years Solo Championship Final

 

1st - Ashleigh Banning - Burnside - 36pts
2nd - Chelsea Baumann - Marden - 26pts
3rd - Abby Wilkin & Isabella Cimarosti - Innovation - 15pts
HM - Caitlin Webber - Del Sante Gardens - 10pts
HC - Samantha Hiern - Del Sante Gardens - 9pts

 

Intermediate 15 & 16 years Championship Final

 

1st - Emily Gray - Marden - 42pts
2nd - Sarah Worsman - Burnside - 20pts
3rd - Emily Howe - Marden - 14pts
HM - Rose Koutroumanidis - Innovation - 12pts
HC - Casey Norman - Marden - 11pts

 

Sunday 22nd November 2015

 

Congratulations to our amazing Tinies Duo's that crossed the stage this morning.

 

Junior 12 & 13 years Duo Final 1

 

1st - Millie Johnson & Chelsea Kennedy - Del Sante Gardens - 84pts
2nd - Tahlia Degnan & Baylee Kalic - Marden - 83.5pts
3rd - Hannah Haynes & Jacquelyn Banko - Seaton & Innovation - 83pts
HM - Zoe Koutroumanidis & Jordan D'Angelo - Innovation & Marden - 82.5pts
HC - Jade Dowley & Eliana Fitzgerald - Reynella Braeview & Plympton Halifax - 81.5pts

 

Sub Junior 8 years Duo

 

1st - Ayanna Burgan-Minniecon & Amelie Noble - Marden - 86pts
2nd - Chelsea Griffiths & Tiana Kennedy - Reynella Braeview - 85pts
3rd - Emilia Cittadini & Maddi Webber - Marden - 84pts
HM - Lilah Phillips & Emily Charleson - Gawler - 83.5pts
HC - Mia De Palma & Daniela La Vista - Marden - 83pts

 

Sub Junior 9 & 10 years Final 1

 

1st - Jessie Benwell & Chloe Chandler - Marden - 91pts
2nd - Caitlin Dabinet & Jaslyn Walter 0 Clovelly & Marden - 90pts
3rd - Mia Hocking & Haylee-Ann Coonan - Marden - 89pts
HM - Charli Hoern & Mikayla Murray - AVV Millennium -88pts
HC - Karly Chibnall & Annabel Warnes - Reynella Braeview & Marden - 87.5pts

 

Senior Solo Championship Final

 

1st - Tara Douglas - Marden - 42pts
2nd - Sara Bartholomew - Innovation & Brittiny Emes - Ridgehaven - 16pts
3rd - Sarah Mulraney - Highbury - 15pts
HM - Harleigh Stanton - Marden - 8pts
HC - Bianca Eglinton - Innovation - 7pts

 

 

Important links :

Contact us :

65 Angas Street

ADELAIDE  SA  5000

 

Telephone:

Line 1  (08) 8223 5765

Line 2  (08) 8223 6279

Office Hours - Mon. Wed, Friday - 9.30am - 4.00pm
                       (closed between 12.30pm - 1.00pm)


                       Tues & Thursday - 9.30am - 2.30pm 

Email

Office - admin@calisthenicssa.com.au 

Finance - accounts@calisthencissa.com.au

Team Competitions - teamcomps@calisthenicssa.com.au

National/Darwin Teams- casateams@calisthenicssa.com.au

Graceful/Solo- solocomps@calisthenicssa,com.au

President:  Wayne Morris

Vice President:  Meredith Phillis
Vice President: Paula Dowley
Secretary: Fiona Belton

Treasurer: Peter Wickham
 

Member Protection Officer: 
Sharon Wickham - 0409996602

 

Follow us :

  • Facebook Classic

© 2015 Calisthenics Association of South Australia
The images and text appearing in this website remain the property of the Calisthenics Association of South Australia and may not be reproduced without written consent.

Photos courtesy of Winkipop Media, Steph Devlin Photography